DRŽAVNO NATJECANJE IZ HRVATSKOGA JEZIKA

IVANO DRAGOBRATOVIĆ uspješno predstavio našu školu i našu županiju

XXIII. državno Natjecanje iz hrvatskoga jezika održano je od 10. do 12. svibnja 2023. godine u Crikvenici, u OŠ Zvonka Cara. Predstavnik naše škole i naše županije Ivano Dragobratović (mentorica: Ines Vukoja, prof.) bio je ujedno i jedini predstavnik učenika 8. razreda od Dubrovnika do Zadra. Ivano je na testu državne razine postigao 88/100 bodova čime je ostvario osmi rezultat u državi.

U crikveničkoj Osnovnoj školi Zvonka Cara 11. svibnja 2023. godine prigodnim programom i toplim riječima dobrodošlice otvoreno je XXIII. državno Natjecanje iz hrvatskoga jezika. Pozdravili su nas predstavnici gradske vlasti, članovi Državnog povjerenstva i ravnateljica škole Desiree Pečaver koja je u svome govoru istaknula: „Svakome narodu njegov je jezik bogatstvo, zato čuvajmo svoj jezik koji je temelj kulture, a kultura i jezik čine temelj identiteta. Već ste na dosadašnjim razinama natjecanja pokazali svoj ogroman trud i znanje iz jezika – pokazali ste da je znanje moć. Međutim, znajte da samo u simbiozi s vašim mentorima, vašim učiteljima, dolazite do ovakvih sjajnih rezultata. Ovih nekoliko dana pokazat ćete krunu svojega rada, predanosti i zalaganja. I bez obzira na to koje ćete konačne rezultate postići, uvijek ćete se sjećati kako ste se ovdje osjećali, a ne koje ste mjesto zauzeli.

Nakon svečanoga otvorenja slijedilo je pisanje testa u kategorijama od 7. razreda osnovne škole do 4. razreda srednje škole pod budnim okom članova Državnoga povjerenstva. Ivano Dragobratović, učenik 8. d razreda naše škole, kao županijski prvak s jednim od 25 najboljih rezultata u državi, pozvan je na državnu razinu te je u Crikvenici uspješno predstavio svoju školu i Dubrovačko-neretvansku županiju. Na državnom Natjecanju osvojio je 88/100 bodova postigavši 8. rezultat u državi. Dok su učenici pisali test, mentori su uživali u zanimljivom i poučnom predavanju  dr. sc. Željka Jozića, ravnatelja Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje. Izvrsnu organizaciju Natjecanja zaokružio je posjet Memorijalnom ateljeu Zvonka Cara, poznatoga hrvatskoga kipara po kojemu je škola domaćin dobila ime, te šetnja i uživanje u ljepotama Crikvenice.

Nakon objave konačnih ljestvica (12. svibnja 2023. godine) proglašeni su i nagrađeni najuspješniji učenici i mentori.  Još jednom prigodnom svečanosti zatvoreno je XXIII. Državno Natjecanje iz hrvatskoga jezika. Prije proglašenja najuspješnijih članovi Državnoga povjerenstva pročitali su imena svih natjecatelja i njihovih mentora više puta istaknuvši da su svi pobjednici jer su došli na državnu razinu i jer su svojim trudom i znanjem pokazali koliko vole svoj hrvatski jezik.

Bogatiji za još jedno iskustvo, puni dojmova, novih poznanstava i lijepih uspomena, vratili smo se u naš Metković. Ponosni smo na uspjeh našega Ivana Dragobratovića i želimo mu puno sreće na državnom Natjecanju iz geografije, koje ga čeka početkom lipnja i na kojem će još jednom predstaviti OŠ Stjepana Radića i Dubrovačko-neretvansku županiju.

Piše uč. hrvatskoga jezika Ines Vukoja, prof.

Klikom na OPŠIRNIJE pogledajte fotogaleriju!

objavio: Ivana Čarapina   datum: 17. 5. 2023.