Međunarodni dan muzeja 2023.

Na Međunarodni dan muzeja, 18. svibnja, muzeji diljem svijeta skreću pozornost široj javnosti na kulturnu baštinu i ulogu muzeja u njenom komuniciranju. U Hrvatskoj, programi posvećeni manifestaciji započinju u travnju s realizacijom Edukativne muzejske akcije (EMA-e), a završavaju na Međunarodni dan muzeja ili Europsku noć muzeja, koji se održava vikendom najbližem datumu manifestacije.

Sekcija za muzejsku pedagogiju i kulturnu akciju Hrvatskog muzejskog društva (HMD) organizira 28. Edukativnu muzejsku akciju (EMA) koja će se održati od 18. travnja do 19. svibnja 2023. godine. Edukativna muzejska akcija se održava u povodu Međunarodnog dana muzeja, 18. svibnja. Ovogodišnja tema ZA(JEDNO): svi za muzej ima za cilj aktivno uključivanje posjetitelja svih dobnih skupina u rad muzeja i kreiranje zajedničkog muzejskog programa. Arheološki muzej Narona organizira program ZA(JEDNO): čuvajmo arheološku baštinu. Naša škola dobila je temu pretpovijesne gomile na Verajinu repu i u dolini Neretve. Učenici su kroz istraživanje osvijestili kako su ilirske gomile naša kulturna baština koju trebamo sačuvati. U izradi plakata sudjelovali su učenici Povijesnih skupina i Dodatne nastave pod vodstvom mentorica Marije Buljubašić, prof. i Mandice Boras, prof. te učenici petih razreda (5. c, 5. d, 5.e).

Više podataka o ilirskim gomilama na području doline Neretve možete pročitati OVDJE.

Piše učiteljica povijesti Mandica Boras, prof.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 18. 5. 2023.