OBILJEŽAVANJE DANA JABUKA

OBILJEŽAVANJE DANA JABUKA U 3.D RAZREDU, ZAJEDNO S UČENICIMA POSEBNOG RAZREG ODJELA I POSEBNO ODGOJNO OBRAZOVNE SKUPINE B SMJENE

Naši prijatelji iz 3.d razreda pozvali su nas  zajedno sa svojom učiteljicom Aleksandrom Lukić-Skelić povodom obilježavanja Svjetskog dana jabuka.

Dana 20. listopada 1990. godine u Londonu prvi se put obilježio Dan jabuke. Danas je već postala tradicija i s tim danom ističemo važnost jabuke u zdravlju i prehrani ljudi. Jabuku još nazivamo i kraljicom voća, smatra se da njenom svakodnevnom konzumacijom održavamo naše tijelo zdravim.

Druženje smo započeli prezentacijom o kraljici voća. Učili smo o tome što sve jabuka čini dobro za naše tijelo, te naučili da njenom konzumacijom možemo spriječiti prehladu, da nam je korisna za zdrav san te pomoću jabuke možemo očuvati svoje zube. Naučili smo i da jabuke možemo jesti na različite načine  npr., svježu, sušenu, napravljenu kao kolač , kao kompot ili pekmez. Upoznali smo najpoznatije sorte jabuka: top red, zlatni delišes, gala, jonagold, idared, granny smith.  Zajedno smo čitali poslovice, naučili mnoge zanimljivosti vezane za jabuku.

Neke od zanimljivosti su:

- Jabuka spada u porodicu ruža

-  Masa najteže jabuke ubrane ikad je 1,45 kg

- Postoji više od 8.000 raznih sorti jabuka

- Najviše jabuke na svijetu se proizvodi u Kini.

-  Od drveta jabuke izrađuju se „čarobni štapići“.

- Jabuka čisti zube.

- Najspominjanije voće u literaturi.

Nakon prezentacije, odradili smo radne listići, te utvrdili sva prethodno stečena znanja.

Naša vrijedna učiteljica Aleksandra nas je počastila ukusnom štrudlom od jabuka. Nakon što smo se zasladili, popili smo času prirodnog soka.

U fotogaleriji možete vidjeti kako smo se proveli.

Uživajte u fotografijama jednako onako kako smo mi uživali provodeći vrijeme zajedno s našim prijateljima. Hvala im na pozivu, druženja ćemo rado nastaviti.

Piše: učiteljica Petra Bebić

objavio: Administrator   datum: 20. 10. 2023.