PROSLAVA INOVACIJA: Svjetski dan izumitelja

Svake godine, svijet se okuplja kako bi proslavio genijalnost i inovativnost ljudskog uma - obilježavamo Svjetski dan izumitelja. Ovaj dan nije samo priznanje onima čiji su izumi promijenili tijek povijesti, već i podsjetnik na neprekidnu ljudsku težnju za napretkom i razvojem. Svrha ovog “podsjetnika” je univerzalna: odavanje počasti izumiteljima i poticanje inovativnog duha u svima nama.

Izumitelji su arhitekti modernog doba. Oni su ti koji gledaju u zvijezde i vide više od svjetla, oni vide mogućnosti. Od Slavoljuba Penkale, izumitelja mehaničke olovke i nalivpera, do Nikole Tesle i njegovih revolucionarnih ideja o električnoj energiji, izumitelji su nam donijeli svjetlo, toplinu i energiju koja pokreće naše domove i gradove.

Svjetski dan izumitelja također je prilika da se osvijetli rad suvremenih inovatora koji rade na rješavanju današnjih izazova. Bilo da se radi o tehnologijama čiste energije, medicinskim otkrićima ili novim digitalnim alatima, ovi moderni izumitelji nastavljaju tradiciju poboljšanja našeg svijeta.

Obilježavanje ovog dana može uključivati različite aktivnosti: od edukativnih radionica koje inspiriraju mlade umove da razmišljaju izvan okvira, do izložbi koje prikazuju kako jednostavne ideje mogu postati revolucionarni izumi. Tako je i u našoj školi izvannastavna skupina Mali istraživači obilježila ovaj dan edukativnim radionicama, proučavanjem izumitelja i njihovih izuma kroz povijest te kreiranjem vlastitih izuma iz svoje mašte. Na satovima likovne kulture učenici 4.b i 4.c razreda kreativno su prikazali na svojim likovnim radovima hrvatske izumitelje i njihove poznate izume koji su izloženi na školskim panoima.

Dok obilježavamo ovaj dan, pozivamo vas da razmislite o izumima koji su oblikovali vaš život i da se zapitate: "Koji će biti sljedeći?" Možda je to nešto što će doći iz vaše vlastite garaže, laboratorija ili dnevne sobe. Na Svjetski dan izumitelja, svi smo pozvani da budemo izumitelji.

Piše učiteljica Maša Petrov, dipl.uč. razredne nastave

objavio: Administrator   datum: 8. 11. 2023.