MEDNI DAN

Medni dan uveden je  u škole 2018. godine, a obilježavaju  ga  učenici prvih razreda, učiteljice i pčelari, na Dan svetog Ambrozija, zaštitnika pčelara, 7. prosinca.  Provodimo ga uz  potporu Ministarstvo poljoprivrede, Hrvatska poljoprivredne agencije i Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.

Med je čarobna namirnica koja  pomaže zdravlju.

Danas su  prvašići, kroz prezentaciju i priču,  spoznali kako nastaje med. Doznali su što sve pčele rade i koliko je njihov doprinos ogroman za čovjeka i cijelu prirodu.

Saznali su tko je matica, tko su trutovi i što sve rade vrijedne pčele radilice.

Zanimalo ih je gdje pčele žive, a gdje čuvaju med. Upoznali su cijeli proces nastajanja meda, od sakupljanja nektara iz cvijeća do spremanja meda u voštano saće. Naučili smo zašto imamo med različitih boja.

Divili su se činjenici da jedna pčela, za cijeli svoj život, skupi jednu žlicu meda.

Kada su djeca spoznala koliko je med i  pripravci od meda zdravi, obećali su da će med uključiti više u svoju svakodnevnu  prehranu.

Radosni, kući su ponijeli teglicu meda, priču „Pčelica Jelica i medo Edo“, kao i letak iz kojeg mogu pročitati o različitim vrstama meda.

Piše učiteljica razredne nastave prof. Marijana Kljusurić

objavio: Ivana Čarapina   datum: 11. 12. 2023.