Izvannastavne aktivnosti učenika

KAZALIŠTE SJENA

Sjene su tajnovite, zanimljive i zabavne. Predstava lutkama-sjenama omogućava sve što vam je potrebno za odličan  doživljaj – uključuje umjetnost, znanost, interakciju, a zabavno je i jednostavno za izraditi.  Umjetnost igranja sjenama potječe iz bogate kulturne kineske tradicije i datira unazad tisuće godina. Predstave uključuju spektakularne efekte temeljene na svjetlu i sjeni, izradu lutaka i rekvizita s pokretnim dijelovima te instrumentalnu i vokalnu glazbu.

Učenici Dramske skupine, učiteljice Ivane Popović  i Mali lutkari, učiteljice Ivone Vuice odlučili su poigrati se sjenama.

Navukli su zastore u učionici, upalili baterijsku svjetiljku odabrali svoj kutak na zidu učionice i započeli igru.

Igra sjenama na zidu učionice omogućila je njihovoj mašti stvaranje raznih stvarnih i nestvarnih bića, od ljupkih kućnih ljubimaca i domaćih životinja do opasnih zvijeri i čudovišta. Pokretima ruku i prstićima udahnuli su život tim likovima te govorom popratili njihove međusobne odnose.

Kazalište sjena se sastoji od paravana s ekranom, svjetla, lutaka, glazbe, sadržaja i naravno lutkara. Paravan je okrenut prema publici. Iza njega se nalazi svjetlo, te lutke koje se stavljaju između svjetla i ekrana na paravanu. Publika vidi dobivenu sjenu na ekranu. Lutkar animira lutku tako da se on ne vidi, jer se nalazi ispred, iza ili pored svjetla. Glazba prati radnju, a tematika ju određuje.

Učenici su najprije izradili minijaturno kazalište sjena od kutije cipela i paus papira ili papira za pečenje kao zaslona. Baterijsku svjetiljku su koristili kao izvor svjetlosti koji su usmjeravali na plošnu lutku. Vježbali su igru sa svjetlošću. Likovi su postajali maleni i veliki, jasni i nejasni ovisno o položaju uz izvor svjetlosti. Igrajući se stvarali su smiješne i strašne prizore.

Nakon igre i učenja, učenici su marljivo prionuli na posao. Odabrali su kratke prigodne proljetne i uskršnje igrokaze Jadranke Čunčić- Bandov, podijelili uloge i osmislili izgled likova. Koristeći kartonski papir iz razrednog papirka, izradili su odabrane likove i scenu. Školski domar izradio je paravan koji je osvjetljavala svjetlost pametne ploče.

Mali lutkari iza paravana udahnuli su život svojim likovima. Pogledajte što su pripremili klikom na fotografije ispod.

Ugasite svjetla i neka predstava počne!

Piše uč. razredne nastave Ivana Popović, dipl. uč.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 28. 3. 2024.