150. rođendan Ivane Brlić-Mažuranić

Draga Ivana, sretan ti rođendan!

I u našoj školi  18. travnja proslavljen je 150. rođendan jedne od najznačajnijih i najčitanijih hrvatskih spisateljica za djecu: Ivane Brlić-Mažuranić. Svi znamo koliko su upravo djeca u njezinim djelima nositelji dobrote, topline, brižnosti, spremna pomoći, nekoga usrećiti. Stoga nimalo ne čudi da su učenici naše škole svojim crtežima, stripovima, kreativno urađenim lektirnim zadacima nakon čitanja i slušanja njezinih bajki poželjela svojoj dragoj Ivani sretan rođendan!

Učenici 4.d razreda učiteljice Marijane Curić izrađivali su stripove prema priči Šuma Striborova, dok su učenici učiteljice Valentine Crnčević izrađivali portrete naše književnice. S radošću su stvarali, a vi radove možete pogledati u našoj fotogaleriji klikom na OVDJE.

Učenicima 6.b razreda, kako kaže njihova učiteljica Manuela Šiljeg Malezija, ovog je mjeseca lektira bila pravo zadovoljstvo:  „Priče iz davnine, Ivane Brlić Mažuranić „stale“ su u vrećicu. Zadatak je bio  oslikati vrećicu motivima iz djela i u nju staviti predmete koji su povezani s likovima  ili radnjom. Našlo se tu raznih zanimljivih  stvarčica koje su sami prezentirali i objasnili zašto su ih odabrali.  Učenici su bili oduševljeni zadatkom koji po njihovim reakcija i komentarima jedva da se i  može nazvati zadatkom. Nasmijana lica, odlične ocjene i zadovoljstvo učenika  govore više od riječi. "

Učenici 6. c učiteljice Marijane Gluščević pisali su svoje "jezovite"priče po uzoru na Ivanine, pune mitoloških likova. Kad već nisu mogli otići do Ivanine Kuće bajke u Ogulinu ili naći se u Slavonskom Brodu U svijetu bajki I. B. Mažuranić, učenici 6.d i 6.e razreda učiteljice Tatjane Hazirović-Juračić  napravili su kazalište u učionici i pogledali predstavu Ribar Palunko i njegova žena u izvođenju upravo Kazališne družine I. B. Mažuranić iz Slavonskog Broda. Svidjela im se razigrana predstava i završne riječi glumačke družine: "Stoga oči širom svi otvorite! Od života bogatstvo stvorite nježnim riječima i toplinom srca svoga!"

Mnoga i mnoga djetinjstva obogatili su i toplinom ispunili njezini likovi: šegrt Hlapić, Regoč, Kosjenka, Potjeh, Jagor, Neva Nevičica, bratac Jaglenac i sestrica Rutvica... Stoga joj veliko, veliko hvala!

Piše uč. hrvatskoga jezika Tatjana Hazirović-Juračić, prof.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 24. 4. 2024.

« Svibanj 2024 »