TERENSKA NASTAVA

Posjetili smo novootvoreni Edukativni centar Congeria

Dana 15.veljače 2014.godine učenici 8.d., 8.e. i 8.f razreda, koji pohađaju dodatnu nastavu iz biologije, s nastavnicom Vesnom Pavlović posjetili su novootvoreni Edukativni centar Congeria.

pišu učenici Karla Bebić 8.f. i Marko Pačić 8. d. razred i uč. biologije Vesna Pavlović

Centar se nalazi na samom ulazu  u Jamu u Predolcu koja je poznata po tome što u njoj živi jedini slatkovodnu podzemni školjkaš na svijetu i endem Dinarida- Congeria  kusceri otkrivena 1971.godine pa otuda i naziv ovog edukativnog centra. Prvo smo se spustili na sami ulaz Jame gdje nam je gospodin Markica Vuica pričao o otkriću Jame i zanimljivostima vezanim za život u njoj. Jama je dugačka 56 metara, a duboka je 20 metara i odlikuje se velikom biološkom raznolikošću. Sastoji se od tri podzemna jezera, a jedno od njih je vidljivo i na samom ulazu gdje se nalaze i fosilni ostaci alga i puževa. Unutrašnjost jame bogata je sigama –podzemnim ukrasima,od kojih jedan podsjeca na portret majke s djetetom u krilu.

U drugom dijelu našeg posjeta gosp. Vuica proveo nas je kroz dvije prostorije u kojima se nalazi  izložbeni prostor sa fotografijama i akvarijem u kojem se nalaze špiljski organizmi te fosilni nalazi, minerali i dijelovi siga iz jama na području Neretve.

Nama je posebno zanimljiva bila priča o Congeria kusceri koja je dobila naziv prema slovenskom malakologu Ljudevitu Kuščeru koji ju  je otkrio. Najprije je živjela u jezerima, pa je prešla u podzemlje gdje je preživjela do današnjih dana  kao relikt iz tercijarnog doba. Ljuštura dinarskog špiljskog školjkaša veličine je do 20 mm, ovalnog je oblika i nema pigmenta. Žive pojedinačno ili u skupinama pričvršćene za stijene.Hrane se čistim organskim česticama koje uzimaju filtracijom vode. Razdvojenog su spola,oplodnja je unutarnja, a razvoj se vrši preko ličinke. Ova je vrsta kritično ugrožena zbog onečišćenja podzemnih voda te je velik rizik od njenog nestajanja iz prirodnih staništa pa je zaštićena Zakonom o zaštiti prirode. Imali smo je priliku vidjeti uzgojenu u akvariju,u koji se doprema voda direktno iz jezera jame. U akvariju smo imali priliku vidjeti i ostale špiljske organizme: špiljskog cjevaša, špiljsku kozicu, ribu basak i bodonju.

Na kraju smo pogledali kratki dokumentarni film o životu u podzemlju te uočili mnogobrojne prilagodbe organizama  teškim životnim uvjetima koji vladaju u špiljama.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 5. 3. 2014.