DOGAĐANJA

VEČER POEZIJE TINA UJEVIĆA

U petak, 4. prosinca 2015. godine u našoj je školi održana književna večer pod nazivom Večer poezije Tina Ujevića. Tim svečanim događajem naši su učenici i učitelji dali doprinos obilježavanju 60. godišnjice smrti ovog velikog hrvatskog pjesnika i sigurno jedne od najsjajnijih zvijezda naše književnosti. Više od trideset učenika kazivalo je Tinove stihove uz glazbenu pratnju i vrlo lijepu prezentaciju s Ujevićevim fotografijama i stihovima.

Večer poezije Tina Ujevića bila je večer prepuna emocija i velike radosti jer odavno nismo uživali u tako lijepom krasnoslovu naših učenika koji su vrlo ozbiljno i odgovorno pristupili interpretaciji velikog Tina. Čestitamo svim učenicima i njihovim učiteljicama Tatjani Hazirović-Juračić, prof. i Ines Vukoji, prof. koji su pripremili večer za pamćenje.

Večer poezije vodile su učenice osmih razreda Ana Mustapić i Marta Gabrić i na samom početku događaj su otvorile stihovima još jednog velikog pjesnika Dobriše Cesarića kao simboličnu poruku oživljavanja Tinove pjesničke veličine.

„Moj prijatelju, mene više nema.

Al nisam samo zemlja, samo trava.

Jer knjiga ta, što držiš je u ruci,

Samo je dio mene koji spava.

I ko je čita – u život me budi.

Probudi me, i bit ću tvoja java.“

Među odabranim pjesmama koje je mnogobrojna publika imala priliku čuti tako su se našle Zapis na pragu, Notturno, Svetkovina ruža, Za novim vidicima, Zvijezde u visini, Uhapšen u svojoj magli, Ove su riječi crne od dubine, Igračka vjetrova, Trideset godina putovanja, Ptići, Dažd, Bura na Braču, Pjesma o biseru, Odlazak.

U jednom od svojih proznih zapisa Ujević kaže da su pjesnici velika mladost svijeta i da je prava poezija svetkovina mladosti, a naša mladost koja je kazivala njegove stihove su učenici od 5. do 8. razreda i to Ana Mustapić, Marta Gabrić, Elena Perdeda, Rita Gabrić, Cvijana Cvitanović,Tamara Matuško, Lana Bebić, Ana Putica, Marko Volarević, Karla Erjauc, Leona Gnječ, Katarina Pratežina, Lea Tomas, Korina Raguž, Martina Bulum, Mihaela Sulić, Mia Ćubela, Veronika Barjaktarović, Andreja Margeta, Dubravka Mustapić, Matija Dominiković, Mia Sršen, Lana Bunoza, Marija Planinić, Matej Horvat.

Za još ljepši ugođaj, na gitari i klaviru, učenike su u kazivanju stihova pratili učenici koji pohađaju i Osnovnu glazbenu školu Metković Duje Doko, Petar Borovac, Ana Putica i Lana Bebić

Svojim načinom života Ujević je ušao u brojne anegdote. Učenici Marijeta Prnjić, Matej Matić, Antonio Bulum i Gabrijel Brajković dramatizirali su neke od njih i tako nas podsjetili koliko je Tin Ujević bio zanimljiv i osebujan.

Da oku bude ugodnije, pobrinula se nastavnica Ines koja je pripremila PowerPoint prezentaciju o Tinu, a posjetitelji su imali priliku čuti i vidjeti Svakidašnju jadikovku u interpretaciji glumca Rade Šerbedžije i dijelove dokumentarnog filma Tinov povratak u Vrgorac redatelja Petra Krelje.

Večer poezije završena je pjesmom Odlazak u interpretaciji Arsena Dedića, a zapjevali su i svi nazočni okupljeni kako bi živjeli pjesnika, živjeli stihove velikog Tina Ujevića koji, evo, već 60 godina nije s nama, a zapravo jest u našim čitankama, u našim mislima, i dalje u našim srcima jer u svakom vremenu traži i nalazi novu publiku.

KLIKNI NA IKONICU I POGLEDAJ CIJELU FOTOAGERIJU!

objavio: Ivana Čarapina   datum: 9. 12. 2015.