22.travnja – DAN PLANETA ZEMLJE

Planet Zemlja je samo jedan, čuvajmo ga

Svake godine 22.travnja na međunarodnoj razini obilježava se Dan planeta Zemlje kako bi se jačala svijest ljudi prema prirodnom okolišu. Tim povodom u našoj školi gostovala je  Tanja Medak ravnateljica GDCK-a Metković koja je učenicima 6.c razreda uz pomoć PowerPoint prezentacije održala predavanje na temu  Služba spašavanja života na vodi i ekološke zaštite priobalja. Učenici su naučili što je morski otpad, kako taj otpad djeluje na živi svijet u moru i na čovjeka. S obzirom da se ove godine Dan planeta Zemlje obilježava pod sloganom Planet protiv plastike, učenicima je u predavanju skrenuta pozornost o  štetnosti plastike, zdravstvenog rizika po zdravlje i o potrebi izbacivanja  iz upotrebe sve plastike za jednokratnu upotrebu. Posebno je istaknuta štetnost mikroplastike. Istaknuti su globalni problemi današnjice vezani za onečišćenje vode, tla i zraka. Nakon predavanja učiteljica iz prirode Vesna Pavlović održala je s učenicima dvije edukativne radionice.

U prvoj radionici: Vrijeme razgradnje čvrstog otpada u moru, učenici su na osnovu saznanja iz predavanja,  trebali  prepoznati vrste otpada i pridružiti im  vrijeme razgradnje. U drugoj radionici: Razvrstavanje otpada, učenici  su  trebali prepoznati i obojiti odgovarajućom bojom spremnike za otpad. Na radnom listiću učenici su grupnim radom trebali razvrstati navedeni otpad u odgovarajuće spremnike gdje su uočili potrebu o razvrstavanju otpada kako bi se on mogao reciklirati.

Poruka današnjeg sata je smanji količinu otpada, ponovo upotrijebi, razdvoji i recikliraj.

U obilježavanju Dana planeta Zemlje sudjelovali su i učenici 6.d i 6.e razreda koji su za današnji dan imali zadatak napraviti plakate kojima smo uredili razredni pano.

Fotogaleriju možete pogledati OVDJE.

Zahvaljujemo se ravnateljici Tanji Medak na zanimljivom i poučnom predavanju i  sudjelovanju na današnjem satu iz prirode.

Čuvajmo i volimo našu planetu. Pomozimo joj da svaki dan bude sve ljepša. Učinimo i sami makar i najmanji korak u očuvanju našeg planeta Zemlja.

Piše uč. prirode i biologije Vesna Pavlović, nast.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 24. 4. 2024.

« Svibanj 2024 »