NOĆ KNJIGE 2024.

Strašne, a naše, zavičajne priče i legende

Najmasovnija domaća kulturna manifestacija Noć knjige održala  se 23. travnja diljem Hrvatske u povodu Svjetskoga dana knjige i autorskih prava te Dana hrvatske knjige s čak više od 1150 prijavljenih programa i akcija širom Hrvatske, a kojima se pridružila i knjižnica OŠ Stjepana Radića programom STRAŠNE, A NAŠE, ZAVIČAJNE PRIČE I LEGENDE.  Ovogodišnja je tema Noći knjige Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena, a zaštitni znak dinosaur Gjuro Nachitanovicz koji ujedno krasi plakat i druge promidžbene materijale.

U 2024. godini, Godini Marka Marulića, prisjećamo se 500. obljetnice njegove smrti. Nismo zaboravili ni istaknutu damu hrvatske književnosti Ivanu Brlić-Mažuranić i njezin 150. rođendan. Podsjećamo i da već spomenuti roman Gospodar prstenova J. R. R. Tolkiena u ovoj godini broji 70 godina od prvog objavljivanja.

Ovogodišnji program Noći knjige knjižničarka Ivana Čarapina, prof, i dipl. bibl. organizirala je s učenicima 2. a razreda i učiteljicom Anom Ćužić, dipl. uč. kao aktivnost u sklopu dvogodišnjeg programa Mali slikovni zavičajni rječnik neretvanskoga kraja koje ova skupina učenika uz učenike i učitelje područnih škola provodi u suradnji s Institutom za hrvatski jezik i jezikoslovlje. Upravo potraga za zavičajnim i pomalo zaboravljenim riječima, sakrivenim u pričama i legendama iz neretvanskoga kraja, dovela je da istražujući jezično blago, kroz izvorno zabilježene bajke i legende, učenici upoznaju duhovnu baštinu svojih predaka. Pričanja o džinskoj vojsci - povorkama nadnaravnih bića, savršeno su se uklopila u ovogodišnju temu Noći knjige, a ovakve pomalo strašne priče duboko su ukorijenjene u Neretvi te su izrazito obilježene zavičajnim pejzažem. Iako su sa zanimanjem učenici pratili što čitaju knjižničarka i učiteljica, puno su veselije reagirali na šaljive priče u kojem snalažljivost glavnih likova ocrtava koliko ljudska dovitljivost i spretnost može sačuvati glavu u bezizlaznim situacijama i na kraju krajeva spasiti svijet.

Noć knjige u školskoj knjižnici pokazala je da i bez vizualnih podražaja koja nam nude raznorazni ekrani i aparati, doživljaj samo na temelju slušanja i pripovijedanja, može stvoriti jednako divan i intiman susret djeteta i priče. Zaključujemo da  ima nade za knjige i knjižnice.

13. Noć knjige održala se uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Udruge za zaštitu prava nakladnika – ZANA, Grada Zagreba i Hrvatske gospodarske komore, a medijski su pokrovitelji manifestacije Hrvatska radiotelevizija, 24 sata, Večernji list i Vida TV.

Organizatori Noći knjige Zajednica nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Knjižnice grada Zagreb, Knjižni blok – Inicijativa za knjigu, Udruga za zaštitu prava nakladnika – ZANA, portal za knjigu i kulturu Moderna vremena i Hrvatska udruga školskih knjižničara zahvaljuju svima koji su poduprli manifestaciju te se pridružili slavlju knjige i čitanja.

Piše knjižničarka Ivana Čarapina, prof. i dipl. bibl.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 26. 4. 2024.

« Svibanj 2024 »